• newsbanner5.jpg
 • newsbanner33.jpg
 • newsbanner2.jpg
 • newsbanner12.jpg
 • newsbanner28.jpg
 • newsbanner18.jpg
 • newsbanner56.jpg
 • newsbanner60.jpg
 • newsbanner8.jpg
 • newsbanner3.jpg
 • newsbanner47.jpg
 • newsbanner16.jpg
 • newsbanner50.jpg
 • newsbanner13.jpg
 • newsbanner42.jpg
 • newsbanner30.jpg
 • newsbanner35.jpg
 • newsbanner6.jpg
 • newsbanner58.jpg
 • newsbanner11.jpg
E-mailadresse:
Fulde navn:
Virksomhed:
Afmeld
Log på
Udskriv

Generationsskifte hos Danske Maritime

Underdirektør Jenny N. Braat afløser adm. direktør Thorkil H. Christensen, der efter mere end 36 år hos Danske Maritime har valgt at gå på pension.
 

Jenny N. Braat har været ansat hos Danske Maritime siden 1989 og har bred erfaring i den maritime industri. Hun er kendt i branchen som spydspids for mange af Foreningens initiativer, hun har i en årrække været udstationeret som leder af Foreningens kontor i Bruxelles, og hun er internationalt anerkendt som analytiker af det maritime marked – en af Danske Maritimes styrker. ”Jennys solide maritime erfaring, såvel nationalt som internationalt, er sammen med hendes politiske tæft med til at sikre, at Danske Maritime med uformindsket styrke kan fortsætte sin indsats for at fremme dansk maritim industris konkurrenceevne”, udtaler formand for Danske Maritime, Thomas S. Knudsen.

Thorkil H. Christensen blev ansat i Danske Maritime, som dengang hed Foreningen af Jernskibs- og Maskinbyggerier i Danmark, den 1. december 1974. Han var da netop færdiguddannet som civiløkonom. Herefter fulgte en lang og spændende karriere. I 1990 blev han udnævnt til direktør, og han har dermed i over 20 år ledet Foreningen.

 ”Thorkil H. Christensen har med sin mangeårige erfaring i Foreningen opbygget en helt uvurderlig viden på det maritime område. Hans indgående kendskab til branchen, hans brede netværk samt hans diplomatiske og behagelige væsen har igennem årene været en stor styrke for Danske Maritime. Det er derfor en smule vemodigt at tage afsked med Thorkil, selvom jeg og resten af Foreningen fuldt ud under ham et godt og langt otium, hvor han kan få mulighed for at bruge mere tid på sine fritidsinteresser”, siger Thomas S. Knudsen, og fortsætter: ”Vi er glade for, at Foreningen også fremover vil have en særdeles kompetent direktør ved roret – nu i skikkelse af Jenny N. Braat.”

Danske Maritime markerer direktørskiftet ved en reception den 23. august 2011 kl. 13.00-15.00 i Amaliegade 33, hvor der både vil være mulighed for at sige farvel til Thorkil H. Christensen og hilse på Jenny N. Braat.

« Tilbage

København

Danske Maritime
Symfonivej 18, 2730 Herlev


Tlf.: 33 13 24 16

E-mail: Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Bruxelles

Danish Maritime
79, Rue du Cornet, 1040 Bruxelles


Tlf.: +32 (02) 230 6934